Yaşamı

Hüseyin Nihal Atsız’ın kardeşi olan Nejdet Sançar 1 Mayıs 1910’da doğdu. Tıpkı ağabeyi Nihal Atsız gibi edebiyat öğretmeni ve yazar olan Nejdet Sançar, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş, askerlik yaptıktan sonra Sivas Öğretmen Okulunda edebiyat öğretmeni olarak görevlendirilmiş fakat dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Hasan Ali Yücel’i karşılama törenine katılmadığı bahanesi ile görevinden alınmış ve Balıkesir Lisesine atanmıştır. Bundan başka Edirne, Zonguldak ve Ankara liselerinde çalışmış, bir müddet Milli Kütüphanede görev yaptıktan sonra Ankara Gazi Lisesinden emekli olmuştur.

Nejdet SANÇAR

Nejdet Sançar ile Hüseyin Nihal Atsız’ın kardeş olmalarına rağmen soyadlarının farklı olmasının sebebi soyadı kanununun çıktığı 1934 yılında Nejdet Sançar’ın askerlik yapması sebebiyle ağabeyi Hüseyin Nihal Atsız arasında irtibatın bulunmamasından ötürü farklı soyadları tescil etmeleridir.

Nejdet Sançar’ın hayatının Nihal Atsız’ın hayatı ile benzer noktası sadece eğitimcilik ve yazarlık değildir. O da ağabeyi gibi 3 Mayıs 1944 yılında; Zeki Velidi Togan, Hikmet Tanyu, Orhan Şaik Gökyay gibi büyük Türkçülerle Irkçılık-Turancılık Davasında yargılanmış, tabutluklarda işkencelere maruz kalmış ve Sıkıyöentim Mahkemesi sonucu 14 ay hapis cezası almıştır. Bu davadan dolayı görevden bir süreliğine alınan Saçar Beğ, 1950 yılında yeniden görevine başlamıştır. Fakat kendisi tüm bunlara rağmen Türkçülükten asla vazgeçmemiş, davasını bırakmamış, kimseden ama dilemeyerek Türklüğü son nefesine kadar yaşamış ve yaşatmıştır.

Nejdet Sançar, Türkiye Komünizm ile Mücadele Derneği ve Türk Ocaklarında görev yapmış daha sonra Hüseyin Nihal Atsız’dan Türkçüler Derneğinin genel başkanlığını devralmıştır.

Sançar Beğ, 1960 yılında 16 yaşında olan oğlu Afşın’ı kaybetmesi üzerine felç geçirmiş, uzun süreli tedavilerin ardından belli oranda iyileşebilmişti. Afşın’ın anısına Yeni İstanbul gazetesinde “Türk Gençliği Nasıl olmalıdır?” konulu ödüllü yarışma düzenlemiş, bu yarışma sonraki birkaç yıl boyunca da devam etmiştir. Afşın’ı ölümü üzerine ise amcası olan Nihal Atsız “Afşın’a Ağıt” isimli şiiri yazmıştır.

Ömrü boyunca Türkçülük fikriyatında emin adımlarla ilerlemiş olan Nejdet Sançar, 22 Şubat 1975’te hayata gözlerini yummuş, Türkçülük Bayrağını bir sonraki nesle bırakmıştır.